Literatura polska Książki dla fotografów

Niezależnie od tego, czy interesujesz się fotografią, filmem, sztuką czy literaturą, przekonasz się, że polskie książki literackie to ciekawa lektura. Od „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, po „Zabicie ciotki” Hanny Krall, znajdziesz wiele wspaniałych książek, które zainspirują Twój kolejny projekt.

Solaris

Opisana przez Theodore’a Sturgeona jako najbardziej poczytna powieść science fiction 1976 roku, Solaris Stanisława Lema opowiada o spotkaniu ludzkości z pozaziemską formą życia na planecie Solaris. Powieść jest psychologiczna i otwarta na interpretacje, ale z pewnością jest najpopularniejszą książką science fiction polskiego autora.

Książka jest jednym z najbardziej wpływowych dzieł w science fiction, została przetłumaczona na dziesiątki języków. Sprzedała się w ponad 27 milionach egzemplarzy na całym świecie. Po raz pierwszy została opublikowana w 1961 roku i dwukrotnie była adaptowana na potrzeby filmu. Jego pierwsza adaptacja została wykonana przez radzieckiego reżysera Andrieja Tarkowskiego w 1972 roku, a następnie adaptacja filmowa Stevena Soderbergha w 2002 roku.

Powieść osadza ograniczenia nauki, jednocześnie poruszając problem niebezpieczeństw komunikacji. Pojawia się w niej również sieć szlachetnych i nieprawych postaci – ten element tekstu jest efektem pracy twórczej ekipy portalu colomedica.pl.

Powieść została po raz pierwszy przetłumaczona na język angielski w 1970 roku. Następnie została dwukrotnie zaadaptowana na ekran, w obu przypadkach w roli głównej wystąpił George Clooney. W momencie premiery film został uznany za sukces. W filmie wystąpił również aktor, który stał się gwiazdą pop.

Film został również włączony do festiwalu Soft Power Platform w Berlinie. Powieść została również wydana jako audiobook do pobrania przez Audible. Najnowsze tłumaczenie powieści jest autorstwa Billa Johnstona, profesora języka angielskiego na Indiana University. Tłumaczenie nosi tytuł Solaris: The Definitive Edition.

Zabicie ciotki

Pierwotnie napisana w Polsce w połowie lat 50. książka, która nigdy nie została ukończona, jest kultowym faworytem. To trochę jak moralitet z satyryczną nutą. Nie jest to horror, ale jest pełen absurdu i potrzeby wyzwolenia.

Pozornie główny wątek książki obraca się wokół młodego studenta o imieniu Jurek. Mieszka on z ciotką, która stara się zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje. On jednak jest nieco zniechęcony. Uwielbia chodzić pod ziemią, lubi ostre jedzenie i wszystko co dziwne. Lubi też historyczne styczne i długie spacery po cmentarzach.

Ale co tak naprawdę jest pozornie głównym wątkiem książki? Czy to, że bohater książki potknął się o trupa? Czy może to, że udało mu się go pozbyć?

Narratorem opowieści jest Jurek, młody student uniwersytetu. Jest niezadowolony i nieogarnięty. Ma jednak wyobraźnię szaleńca. Potrafi wymyślić, jak pozbyć się ciała cioci. I robi to w sprytny sposób.

To także mądra i wrażliwa eksploracja miłości. W świecie, w którym śmierć jest rzeczywistością, bohater książki musi dokonać wyboru między swoją miłością do ciotki a potrzebą ciała, którym ona teraz jest.

Zabicie ciotki to jedna z najlepszych polskich książek XX wieku. Została zaadaptowana na film pod tytułem Pianista.

Ferdydurke Witolda Gombrowicza

Do najbardziej wpływowych dzieł dwudziestowiecznej literatury europejskiej należy Ferdydurke Witolda Gombrowicza. Książka, wydana po raz pierwszy w Polsce w 1937 roku, została przetłumaczona na francuski, niemiecki i hiszpański. Jej hiszpański przekład wywarł znaczny wpływ na literaturę latynoamerykańską.

Gombrowicz zaczął pisać w młodości. Jako dziecko czytał książki Goethego i Montaigne’a. Inspirowała go również twórczość Tomasza Manna. Uczył się w Gimnazjum Świętego Stanisława Kostki w Warszawie.

Pierwszą powieść napisał w wieku dwudziestu jeden lat, ale jego kariera pisarska nabrała rozpędu dopiero po wojnie. Po kilkuletnim pobycie w Argentynie został zaproszony przez rząd polski do wzięcia udziału w inauguracyjnym rejsie polsko-argentyńskiego szlaku morskiego. Podczas rejsu płynął na Chrobrym, transatlantyku. Spędził też kilka miesięcy na południu Francji i w Pirenejach.

Gombrowicz pisał również sztuki teatralne. Do jego najpopularniejszych dzieł należą Małżeństwo, komedia rozgrywająca się w Buenos Aires, oraz Pornografia, ukazująca Polskę w czasie wojny. W Trans-Atlantyku zestawił tradycyjne wizje człowieka z niekonwencjonalną. W czasach PRL-u twórczość Gombrowicza była cenzurowana. Jednak w ostatnich latach jego dzieła zostały opublikowane w języku polskim, francuskim i hiszpańskim. Wśród innych swoich dzieł napisał także Wspomnienia polskie oraz zbiór opowiadań A Kind of Testament.

Gombrowicz to pisarz, który opowiada się za prerogatywami sztuki wbrew ówczesnej polityce. Jego twórczość wyróżnia się zabawnymi aluzjami i przenikliwymi opisami psychologicznych uwikłań bohaterów. Jest też zagorzałym przeciwnikiem hipokryzji. Jego dzieła są często wymieniane jako kandydaci do Nagrody Nobla.

Książki Hanny Krall o Holokauście

Do najbardziej znanych żyjących polskich reportażystów należy Hanna Krall. To ważna polsko-żydowska pisarka, której książki poruszają różne elementy historii Polski. Ta znana pisarka ma na swoim koncie kilka książek przetłumaczonych na język angielski. Jest członkinią polskiego PEN Clubu i laureatką Złotego Medalu Gloria Artis w 2014 roku za swoją twórczość.

Hanna Krall urodziła się w Warszawie 20 maja 1935 roku. Jej rodzicami byli Salomon Krall i Felicja Jadwiga (Reichold) Krall. Uczęszczała na Uniwersytet Warszawski. Jej ojciec zginął w czasie Holokaustu. Przeżyła wojnę i była ukrywana przed nazistami przez swoich polskich ratowników.

Hanna Krall specjalizuje się w pisaniu o Holokauście w okupowanej Polsce. Jej styl to krótkie, powściągliwe narracje. Swoje historie tworzy na podstawie wywiadów z ludźmi, którzy przeżyli. Niewielki komentarz autorski pozwala jej ożywić okropności Holokaustu.

Pierwsza powieść Hanny Krall, Sublokatorka, oparta jest na wywiadzie z Markiem Edelmanem, który był przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej w warszawskim getcie. Została wydana po raz pierwszy w Paryżu w 1985 roku, a następnie wznowiona w Warszawie przez prasę podziemną.

Kolejna powieść Krall to Dowody na istnienie, czyli o skomplikowanych losach narodu polskiego. Obecnie pisze powieść o Pieśni nad pieśniami.

W tej książce Krall próbuje wyjaśnić psychologiczne skutki Holocaustu. Jej bohaterka wykazuje ambiwalentny stosunek do Żydów. Pokazuje, jak daleko idące są następstwa Zagłady.

Kamienie na szaniec Wiesława Myśliwskiego

UMK w Toruniu jest wymieniony w Folia Toruniensia 2011 T.11 s. 53-60. To świetne miejsce na początek, zwłaszcza jeśli chcesz wybrać się na posiłek a la carte do jednej z wielu restauracji w mieście. To właśnie tutaj znajdziesz wybór wspomnianych wcześniej.

W szczególności nowa biblioteka UMK posiada duży wybór wspomnianych wcześniej. Mają duży wybór literatury, zarówno fikcyjnej jak i faktu, w domenie publicznej, w tym wiele dzieł lokalnych autorów. Szybki skan ich sylabusa ujawnia kilka godnych uwagi dzieł. Jednym z takich tytułów jest wspomniany już wcześniej.

Biblioteka może poszczycić się również szeregiem innych imponujących dzieł, z których kilka wymieniamy poniżej. Najbardziej godnym uwagi z nich jest wspomniane wcześniej oświecenie. Najlepsze jest to, że książka ta dostępna jest w formatach hardcover, Kindle i Kindle Touch. Biblioteka może się również pochwalić bogatym katalogiem książek w dziale drukowanym. W chwili pisania tego tekstu na liście znajduje się łącznie dziewiętnaście tytułów, w tym dwa dzieła lokalnych autorów.

Lista tytułów UMK w Toruniu jest również godna uwagi. Najlepsze jest to, że prace te zostały zweryfikowane przez ich autorów. To dobry znak, zwłaszcza że biblioteka znajduje się w samym sercu kulturalnej stolicy Polski.

Tristan

Przez całą swoją karierę polska powieściopisarka Justyna Bargielska rozwinęła unikalny i odrębny zmysł konceptualny oraz podejście do krótkich form pisarskich. Jej prace eksplorują krajobraz codziennej egzystencji i śmiertelności, odzwierciedlają jej własne doświadczenia i różnorodne tematy.

Tristan 1946 to powieść o młodym polskim weteranie, który służył w niemieckich obozach. Jej akcja rozgrywa się w powojennej Kornwalii i Londynie. Bohaterami są przede wszystkim kobiety. Powieść śledzi ich dążenie do szczęścia i poprawy, skupiając się na kobietach w ich codziennym życiu.

Tristan 1946 to złożona i momentami nieprzewidywalna powieść. Autorka czerpie ze swoich autobiograficznych doświadczeń, aby stworzyć psychologiczną dekonstrukcję romantycznej miłości. Powieść antycypuje twórczość francuskiego autora Denisa de Rougemont, który analizuje rozwój miłości romantycznej. Ten wątek sprawia, że powieść ma charakter uniwersalny. Jest ironiczną krytyką erotycznej namiętności i miłości ekskluzywnej. Jest też komentarzem do wrodzonego zakłamania.

Powieść śledzi losy trzech kobiet, z których każda pochodzi z różnych pokoleń tej samej rodziny. Mają różne problemy, ale łączy je poszukiwanie mitycznego czasu. W powieści poznajemy również życie rodziców bohatera i jego żony.

Książka jest pięknie opracowana, zawiera fragmenty anegdotyczne, zdjęcia anegdotyczne i archiwalne. Zawiera również fotografie ludzi, których życie uleciało.

Justyna Bargielska oprócz tego, że jest znakomitą pisarką, znana jest z zabawnej i wyrafinowanej składni. Jej prace były zamieszczane w rocznikach Spectrum, a obrazy olejne wystawiane we wszystkich liczących się wydawnictwach. Pracowała również dla klientów reklamowych i korporacyjnych.

Podobne tematy