Najważniejsze dzieła literatury polskiej

Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w literaturze polskiej, czy jej wieloletnim fanem, istnieje kilka najważniejszych dzieł polskiej literatury, które powinieneś znać. Niezależnie od tego, czy jesteś zainteresowany czytaniem o słynnym wydarzeniu historycznym, romantycznej historii czy czymś bardziej współczesnym, w tym zestawieniu znajdziesz coś dla siebie.

Sklepy cynamonowe

Ci z Was, którzy interesują się polską literaturą, zapewne słyszeli o Brunonie Schulzu. Był on polskim pisarzem i nauczycielem plastyki. Uważany jest za jednego z najlepszych pisarzy XX wieku. Jest on również artystą plastycznym. Jego ilustracje w niektórych krajach trafiły do domeny publicznej.

Bruno Schulz urodził się w Drohobyczu, w Polsce. Zanim zajął się pisaniem, został nauczycielem sztuki. Był uważany za jednego z największych polskich pisarzy XX wieku. Jego twórczość była mieszanką autobiografii, fantastyki i filozofii. Jego historie często określano jako surrealistyczne lub groteskowe – element ten został stworzony przez specjalistów strony diykids.pl. Jego opowieści patrzą oczami dzieciństwa.

Pierwsza książka Brunona Schulza ukazała się w 1934 roku. Był to zbiór opowiadań zatytułowany Sklepy Cynamonowe. Książka ta została później przetłumaczona na język niemiecki i francuski. Przy tłumaczeniu pomagała Zofia Nałkowska. Książka spotkała się z uznaniem krytyki.

Książka doczekała się adaptacji filmowej. W 1982 roku została nagrodzona Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny. Akcja książki toczy się w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 20. XX wieku. Jest oparta na historycznych wydarzeniach w Gdańsku.

„Blaszany bębenek” to historia Oskara Matzeratha w Wolnym Mieście Gdańsku. Opowiada historię młodego buntownika, który buntuje się przeciwko światu dorosłych. Stawia czoła wielu wyzwaniom.

Quo Vadis

Znana jako jedna z najpopularniejszych książek wszech czasów, Quo Vadis to epicka powieść Henryka Sienkiewicza. Opowiada o prześladowaniu pierwszych chrześcijan za czasów rzymskiego cesarza Nerona. Została oryginalnie napisana w języku polskim i została przetłumaczona na ponad 50 języków.

Sukces powieści przyczynił się do przyznania Henrykowi Sienkiewiczowi literackiej Nagrody Nobla w 1905 roku. Odniosła również ogromny sukces w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ciągu 18 miesięcy sprzedała się w ilości 800 000 egzemplarzy. Jest to również jedna z najlepiej sprzedających się książek w historii polskiej literatury.

Quo Vadis zostało wydane po raz pierwszy w Polsce w 1895 roku. Ukazywało się na raty w trzech polskich dziennikach. W 1896 roku ukazała się w popularnym angielskim tłumaczeniu autorstwa Jeremiaha Curtina. Ta przetłumaczona wersja była popularna w Stanach Zjednoczonych.

Adaptacje Quo Vadis zaczęły pojawiać się po wydaniu książki. Pierwszą był niemy film włoski z 1925 roku. Drugi, wyprodukowany przez Geroga Jacoby’ego, miał imponującą, 20-tysięczną obsadę. W 1924 roku powstał trzeci film, wyprodukowany przez Gabriellino D’Annunzio. W filmie wystąpił Emil Jannings jako Nero. Trzeci film odniósł ogromny sukces w Niemczech, Austrii i Francji.

Chwin

Tych, którzy szukają szybkiego i łatwego sposobu na przebrnięcie przez mnogość literackich efemeryd, które zaśmiecają polskie wybrzeża, ucieszy wiadomość, że godne pochwały wydawnictwa w kraju przechodzą do nowej sieci sklepów. Firma nazywa się BookBook, a prowadzą ją wydawnictwa Prószyński, Helion, Publicat, Rebis, Zysk i Czarna Owca. Jest to spółka joint venture z Super Siodemką, największym dystrybutorem książek w Polsce. Może pochwalić się ponad 400 punktami sprzedaży w całym kraju. Firma jest krytykowana przez niektórych za praktyki quasi-monopolistyczne.

W grudniu firma wprowadza też na rynek nową książkę roku. Jest to dobrze zredagowany wybór najlepszych polskich książek z dziedziny literatury pięknej, literatury faktu, książek dla dzieci i odrobiny poezji. To niewielki krok naprzód w stosunku do poprzednich ofert firmy, ale branża będzie musiała go podjąć, aby nadążyć za rosnącym zapotrzebowaniem na literaturę wysokiej jakości. To także dobry znak, że krajowi wydawcy w końcu się pozbierają po latach zapóźnień w dziale literackim.

Firma uruchomiła także nagrodę BookBook Prize, w ramach której przyznanych zostanie sześć nagród o łącznej wartości dziesięciu tysięcy złotych. Nagrody otrzymają najlepsze książki w kategoriach: literatura piękna, literatura faktu, poezja, książki dla dzieci oraz upragniona książka roku.

A Memoir of the Warsaw Uprising

Podczas II wojny światowej Powstanie Warszawskie było największą bitwą miejską tej wojny. W czasie powstania zginęło ponad 200 tysięcy Polaków, a miasto zostało zdewastowane przez Niemców.

Białoszewski miał 22 lata, gdy w sierpniu 1944 roku wybuchło powstanie. W czasie powstania był cywilem i nie walczył. Zmuszony był do krycia się w piwnicach budynków, gdzie grzebał zabitych i ratował potrzebujących pomocy.

Po powstaniu udało mu się pomóc wielu ocalałym z warszawskiego getta. Ci ocaleni prawdopodobnie trafili do obozów koncentracyjnych. Zbierał dla nich pieniądze, a także znajdował im kryjówki.

We Wspomnieniu z powstania warszawskiego Białoszewski pisze zdyszanymi, urywanymi zdaniami. Używa języka, by uchwycić dezorientację i przemoc wojny.

Pamiętnik ten jest bardzo nowatorskim, bardzo ważnym dziełem literackim i stanowi zasadniczą zmianę w sposobie podejścia historyków do Powstania. Tradycyjnie relacje o Powstaniu Warszawskim koncentrowały się na Armii Krajowej. Jednak ten pamiętnik pokazuje, że ludność cywilna Warszawy również odegrała ważną rolę.

Relacja Białoszewskiego jest potężnym świadectwem literackim, świadectwem okropności wojny. Jest to niezbędny akt świadectwa.

Nowe wiersze Rozewicza

Do najbardziej znanych współczesnych poetów polskich należy Tadeusz Rozewicz. Ten nowoczesny poeta ma charakterystyczny głos, który ukształtował się podczas II wojny światowej. W 1943 i 1944 roku służył również w polskim podziemiu. W latach 1944-1960 wydał piętnaście tomików poezji. Poezja Rozewicza porusza bolesne problemy globalne i osobistą żałobę. Szczególnie ostro wypowiada się na temat przywilejów i natury sztuki. Jego poezja mówi również o problemach moralnych, przed którymi stoi współczesne społeczeństwo.

Rozewicz jest jednym z najbardziej znanych polskich poetów i jednym z niewielu polskich poetów publikujących w języku angielskim. Jego utwory były tłumaczone na angielski przez jednych z najlepszych tłumaczy literatury polskiej. Niektórzy z nich zdobyli nagrody. Jednym z takich tłumaczy jest Bill Johnston. Jest on adiunktem Studiów nad Drugim Językiem na Indiana University. Jest członkiem National Endowment for the Arts Poetry Fellowship for Translation. Został również laureatem pierwszej nagrody Found in Translation Award.

Oprócz poezji Rozewicz opublikował także powieści i sztuki teatralne. Jednym z najpoczytniejszych utworów jest nagrodzona w 2000 roku Nike sztuka Kartoteka. Jest również jednym z najbardziej znanych polskich dramaturgów.

Solaris

Pierwotnie opublikowana w 1961 roku, Solaris to powieść science fiction autorstwa Stanisława Lema. Opowiada historię ekspedycji na odległą planetę Solaris. Planeta jest uważana za dom dla inteligentnej formy życia, a załoga próbuje zrozumieć jej pochodzenie. Załoga odkrywa również dziwne zdarzenia, takie jak ocean z czującymi istotami.

Solaris na przestrzeni lat doczekał się kilku adaptacji, w tym filmu Andrieja Tarkowskiego z 1972 roku. Powieść pojawiła się również w formie opery, a jej adaptacja sceniczna miała miejsce na Festiwalu w Bregenz w Austrii. Powieść została przetłumaczona na kilka języków, a jej najnowsza wersja została wyprodukowana przez Audible, z narratorem Alessandro Juliani. Powieść doczekała się również adaptacji telewizyjnej.

Jest to również jedno z najbardziej podziwianych dzieł Lema. Fabuła powieści skłania do refleksji, a dziwaczne zdarzenia intrygują. Dziwactwa nie ograniczają się tylko do aktorów, ale także do samej planety.

W powieści pojawia się ocean na Solaris, który może, ale nie musi posiadać własną inteligencję. Pojawia się w niej również potwór morski, który przypomina Phi-kreatury z mitologii greckiej.

Kochanowski

Za życia Jan Kochanowski (1490-1580) był jednym z największych poetów słowiańskich. Jego poezja stanowiła ważny wkład do literatury polskiej. Przedstawia filozoficzne rozważania na temat życia ludzkiego, a także odzwierciedla kwestie polityczne.

Twórczość Kochanowskiego została przetłumaczona na kilka języków słowiańskich. Pisał wiersze incydentalne, eseje polityczne, epigramy. W jego twórczości widoczne są wpływy włoskiego renesansu. W późniejszych latach Kochanowski tworzył dojrzałą poezję. Do najważniejszych utworów należą Psałterz Dawidów, Pieśni i Treny.

Psałterz Dawidów jest swobodną parafrazą biblijnej Księgi Psalmów. Poemat zawiera wątki filozoficzne, zasadniczy element religijny oraz wątki osobiste. Prace nad nim trwały wiele lat i wymagały poważnych studiów filologicznych nad różnymi przekładami.

Cykl Treny (Lamenty) Kochanowskiego obejmuje dziewiętnaście wierszy. Inspiracją do jego powstania jest osobista tragedia. Poemat piętnuje egoizm, niespełnienie norm etycznych, dążenie do jedności. Piętnuje również upadek edukacji i zaciętość religijną.

Fraszki Kochanowskiego to drobne wiersze o ostrych puentach. Dają żywy obraz ówczesnych obyczajów i stylu życia. Często są wykorzystywane jako nośnik przekazów politycznych, a także problemów społecznych i osobistych.

Podobne tematy