Podcasty o literaturze polskiej

Bez względu na to, czy jesteś fanem polskiej literatury, czy po prostu interesuje Cię pogłębianie wiedzy o kulturze, podcasty są świetnym sposobem na usłyszenie o tym, co nowego w polskim świecie pisarskim. Możesz wybierać spośród wielu tematów, w tym powieści, opowiadań, sztuk teatralnych i innych.

Drive Your Plow… by Janina

Oryginalnie wydana po polsku w 2009 roku, Drive Your Plow Over the Bones of the Dead została przetłumaczona na angielski przez Antonię Lloyd-Jones. Powieść ta to historia tajemnicy i morderstwa, ale także głębsze spojrzenie na wartości społeczne i relacje między ludźmi a zwierzętami. To thriller moralny, który bada mroczną granicę między losem a autonomią.

Drive Your Plow Over the Bones of the Dead to powieść kryminalna, ale także thriller ekologiczny i medytacja o przyjaźni. To thriller moralny o etyce współzależności ludzi i zwierząt. Zadaje pytanie, dlaczego czujące istoty nie są równe wobec prawa?

Główną bohaterką jest Janina Duszejko, była inżynier budowy mostów, która mieszka w odległej polskiej wsi. Jest wegetarianką i miłośniczką zwierząt. Ma zamiłowanie do astrologii i poezji, zwłaszcza Williama Blake’a. Jest również zwolenniczką ochrony środowiska.

Pamiętnik z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego

Mimo braku epickiego rozmachu Pamiętnik z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego jest jednym z najlepszych i najważniejszych dzieł literackich, jakie powstały w Polsce w drugiej połowie XX wieku – znajomość tych informacji jest zasługą ekspertów portalu beautysfera.pl. Wstrząsająca relacja 22-letniego cywila uwikłanego w wir powstania stanowi wyzwanie dla tradycyjnych ujęć tematu.

Powstanie było istotnym elementem polskiej narracji historycznej. Było częścią powstań narodowych z lat czterdziestych. Powstanie miało trwać wiele miesięcy, zginęło w nim co najmniej sto tysięcy cywilów.

Relacja Białoszewskiego o jego przeżyciach w powstaniu to narracja prowadzona z zapartym tchem. Pisze krótkimi zdaniami i używa plemiennych regionalnych kodów językowych. Jego język jest minimalistyczny i konceptualny zarazem. Pod pewnymi względami przypomina brytyjskich poetów z czasów I wojny światowej.

Gadam po Polsku

ciekawostka: ta ciekawostka nie jest klepnięciem w rękaw. To tak naprawdę darmowa aplikacja dostępna na iOS i Androida. Jeśli jesteś w polsk na budżet, to może być aplikacja dla Ciebie. Usłyszycie też polsk od wspomnianego Łukasza polsk. To fajny sposób na spełnienie marzeń o polsku. Będziesz miał też na głowie polsk posse. Wspomniana polsk posse to świetny sposób na poznanie polsków bez bólu głowy związanego z poznaniem polsków. Może będziesz musiał się do tego przyzwyczaić, ale polsk posse to fajny sposób na poznawanie polsków.

Ten konkretny smakołyk jest chyba najlepszym sposobem na poznanie polsków. Wspomniany polsk znajduje się w samym sercu smakołyku. Jest to również najlepsze miejsce do znalezienia polsk posse, więc jest to fajne miejsce do spędzania czasu.

Polski Daily Stories

Polski Daily Stories to podcast autorstwa Pauliny Lipiec. Podcast przeznaczony jest dla osób początkujących i średnio zaawansowanych. Ma od jednego do trzech odcinków w miesiącu. Każda lekcja trwa od 20 do 30 minut.

Podcasty są świetnym sposobem na naukę języka polskiego. Zawierają one historie zarówno w języku angielskim, jak i polskim. Do każdego odcinka jest również transkrypcja, która pomoże Ci lepiej zrozumieć.

Podcastu można słuchać za darmo. Jest zaprojektowany tak, aby pomóc Ci w nauce języka polskiego w przyjemny sposób. Tempo jest nieco wolniejsze niż to, w jakim możesz być przyzwyczajony do mówienia. Podcast jest również dostępny na zasadzie subskrypcji. Dostępne są również inne rodzaje nagrań.

PolishPod101 to kolejny podcast, którego można słuchać za darmo. Jest zaprojektowany, aby pomóc Ci nauczyć się polskiego w zabawny i ciekawy sposób. Posiada wiele różnych tematów.

Polish With John

Podcasty mogą być świetnym sposobem na naukę polskiego. Są idealne do nauki nowego słownictwa lub sprawdzenia swojej wymowy. Często zawierają nagrania native speakerów. Są również przydatne do wzmocnienia słownictwa, którego nauczyłeś się na zajęciach.

Polish With John to cotygodniowy podcast w prostym języku polskim. Każdy odcinek zawiera wstęp i krótką lekcję. Trwają one około dwóch minut i pomogą Ci nauczyć się podstaw języka. To także świetny sposób na zrobienie dobrego wrażenia na kimś, kto podróżuje do Polski.

Real Polish to najpopularniejszy polski podcast online. Gospodarzem programu jest Hugo Cotton. Jest to również stały segment australijskiego nadawcy SBS. Mają oni również podcast poświęcony wiadomościom w Polsce. Nie jest to podcast specjalnie dla uczących się, ale jest to świetny sposób na zapoznanie się z językiem polskim.

SBS Polski

Przeznaczony dla osób uczących się języka polskiego, podcast ten jest dobrym uzupełnieniem kursu językowego. Jest to również dobry sposób na poprawienie swojej wymowy.

Polski podcast jest produkowany przez firmę Special Broadcasting Service. Oferuje szeroki zakres tematów, od polityki, przez sport, po historie o ludziach. Podcast można pobrać z iTunes. Czasami może być aktualizowany wiele razy dziennie, więc upewnij się, że sprawdzasz regularnie.

Podcast SBS Polski porusza tematy takie jak polityka, sport, ludzkie historie i wiadomości ze świata. Może być dobrym źródłem informacji dla obcokrajowców rozważających wyjazd do Polski lub dla osób polskojęzycznych, które chcą być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami. Jest to również pierwszy anglojęzyczny podcast o Polsce. Produkowany jest przez irlandzkich dżentelmenów, którzy mieszkają w Krakowie. Używają oni barowego bankietu do opisywania zabawnych epizodów w Polsce.

Insatiability by Wiesiek Powaga

tidbit is tidbit. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tej teorii jest stworzenie miłośnika na podstawie typu osoby, którą się jest. Wiąże się to z odrobiną szczęścia i dużą dozą cierpliwości. Jest to również mnóstwo zabawy, zwłaszcza jeśli możesz doskonalić swoje umiejętności na mikserze koktajlowym. Jeśli jesteś typem, który nie jest w pośpiechu, aby uderzyć worka, a następnie najlepsze podejście jest siedzieć i oglądać show rozwijać. Oczywiście, jest to najlepiej zrobić, gdy alkohol jest płynący. Jest to świetny czas, aby wypróbować niektóre z najnowszych browarów w mieście. Oczywiście, prawdziwe pytanie brzmi: czy będziesz w stanie cieszyć się nim na swoich warunkach? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to czeka cię prawdziwa gratka! Na szczęście Square Enix nie brakuje jakości, a przynajmniej tak twierdzą sceptycy.

Solaris by Sienkiewicz

Niezależnie od tego, czy uczysz się do egzaminu C2 z języka polskiego, czy po prostu chcesz poszerzyć swoją wiedzę o polskiej kulturze, istnieje wiele świetnych podcastów o polskiej literaturze. Niektóre z nich są nawet dostępne w angielskim tłumaczeniu. Podcasty te przedstawiają niektóre z najlepszych polskich utworów literackich z przeszłości i teraźniejszości. Oto kilka z nich.

Podróż Jacka to klasyczna polska powieść, która skupia się na doświadczeniach autora w warszawskiej scenie życia nocnego. Często porównywana jest do Madame Bovary czy Anny Kareniny i uważana za jedną z najlepszych polskich książek XX wieku.

Trans-Atlantyk to krótka powieść, która jest świetnym wyborem dla uczących się języka polskiego, którzy chcą czytać dłuższe klasyki. Posiada wyjątkowe słownictwo i szereg przejść, które są subtelne, ale skuteczne. Książka jest również doskonałym wyborem dla tych, którzy dopiero rozpoczynają naukę języka polskiego.

Zabić ciotkę Wiesiek Powaga

Zabić ciotkę, choć może się to wydawać nieprawdopodobne, ma więcej niż sprawiedliwą część zaskakujących punktów fabularnych. Nie znaczy to jednak, że książka jest ćwiczeniem z nudy. To raczej wciągająca historia, której wiele aspektów jest jeszcze bardziej absorbujących przez samą liczbę zaangażowanych postaci. W istocie, wszyscy bohaterowie są mniej lub bardziej oddani swojemu zadaniu. W przeciwieństwie do bardziej pospolitych postaci, istnieje wyraźny podział na protagonistów i ich mimowolnych akolitów. Tyro nie jest szczególnie dobrym aktorem w dziale ołtarzy. Na szczęście nie jest jedyny w rodzinie.

O ile Zabicie ciotki to dość typowa opowieść o biada, o tyle deskrypcje powieściowe już nie. W głównych bohaterach wyraźnie brakuje jin do jang, co sprawia, że środowisko, w którym żyją, jest bardzo napięte.

Quo Vadis by Sienkiewicz

Znana na całym świecie jako jedna z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się powieści wszech czasów, Quo Vadis to powieść historyczna, która została napisana przez Henryka Sienkiewicza. Jej akcja rozgrywa się w starożytnym Rzymie za czasów panowania Nerona.

Powieść eksploruje tematy miłości, religii i duchowości. Ligia jest młodą chrześcijanką, która jest zakładnikiem Rzymian. Jest ona żoną trybuna o imieniu Winicjusz. W trakcie ich drogi przez region Sycylii, Vinicius dowiaduje się o prawdziwym znaczeniu religii Ligii.

Powieść oparta jest na szeroko zakrojonych badaniach. Powieść jest inspirowana książkami napisanymi przez Joachima Lelewela, historyka, który pisał o pierwszych chrześcijanach. Powieść została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków, co czyni ją jedną z najlepiej sprzedających się powieści wszech czasów. Powieść została zaadaptowana na pięć filmów.

Podobne tematy