Literatura polska Książki dla miłośników sztuki

Oprócz dzieł klasyków istnieje wiele utworów literatury polskiej, które są interesujące dla miłośników sztuki. Do niektórych z nich należą: Quo Vadis Janiny, Ferdydurke Witolda Gombrowicza, Ulica Krokodyli Stanisława Wyspiańskiego, Faraon Witolda Szymborskiej oraz Dom dnia, dom nocy Olgi Tokarczuk.

Prezentowany materiał jest efektem współpracy z

Prowadź swój pług… autorstwa Janiny

Wydany po polsku Prowadź swój pług przez kości umarłych został przetłumaczony przez Antonię Lloyd-Jones. Powieść opowiada o starej kobiecie, która nazywa się Janina Duszejko. Mieszka ona na odludziu, w pobliżu granicy z Czechami. Janina ma miłość do zwierząt, ale jest bardzo przeciwna polowaniom i kłusownictwu. Zgłasza na policję przestępstwa przeciwko zwierzętom. Ma też teorie na temat zwierząt i tego, dlaczego zabijają. Uważa, że zwierzęta mszczą się na myśliwych za ich miłość do mięsa.

Wierzy również, że zwierzęta karzą myśliwych za ich miłość do zabijania. Powieść porusza również współczesne literackie niepokoje związane z przyrodą. Powieść Tokarczuk jest klimatyczna i intrygująca. Łączy nawiązania literackie z humorem i ironią. Oddaje sposób funkcjonowania wiejskiej polityki. Ostre oskarżenie Blake’a o wkraczanie człowieka w naturę łączy z przerażeniem Janiny na polowaniu.

Powieść Tokarczuk to wyjątkowa mikstura literacka. Miesza się w niej filozofia egzystencjalna, humor i polityka wsi. W przeciwieństwie do większości kryminałów, „Prowadź swój pług przez kości umarłych” nie jest prostym whodunitem. Bada pogranicze sprawiedliwości, tradycji i przeznaczenia.

Powieść porusza również kwestię praw zwierząt i okrucieństwa polowań na terenach wiejskich. Jest dobrym przykładem na to, że powieść może działać zarówno w wymiarze lokalnym, jak i międzynarodowym.

Dom dnia, dom nocy Olga Tokarczuk

Pomimo otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 2018 roku, Olga Tokarczuk jest polską pisarką i intelektualistką publiczną. Urodziła się w miejscowości Sulechów, niedaleko miasta Zielona Góra w zachodniej Polsce. Jej rodzice byli nauczycielami, a ona sama studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po ukończeniu studiów przeniosła się do Wałbrzycha, gdzie rozpoczęła karierę jako terapeutka. Później pisała opowiadania i prowadziła wykłady. Jest autorką ośmiu powieści i dwóch zbiorów opowiadań, została przetłumaczona na ponad trzydzieści języków.

Jej pierwsza powieść, Podróż ludzi-książek, zdobyła Nagrodę Polskiego Wydawcy za najlepszy debiut. Powieść opowiada o życiu XVIII-wiecznego polskiego przywódcy religijnego Jakuba Franka. Powieść jest epopeją polskiej historii, łączącą elementy sagi rodzinnej i realizmu magicznego. Powieść została przetłumaczona na wiele języków i spotkała się z pochlebnymi porównaniami do Gabriela Garcii Marqueza.

Akcja kolejnej powieści Tokarczuk, E.E., toczy się w 1908 roku we Wrocławiu. Powieść osadzona jest w czasach granicznych i śledzi historię kondycji ludzkiej. Powieść jest opowieścią o miłości, śmierci i rodzinie. Jej akcja rozgrywa się w polskiej prowincji Dolny Śląsk.

„Ulica Krokodyli” Stanisława Wyspiańskiego

Mimo wojny polscy pisarze i artyści często podejmowali się roli obrońców sztuki i tożsamości swojego kraju. Witold Gombrowicz, Tadeusz Rozewicz i Witold Reymont to najbardziej znani z tych pisarzy.

Było wiele innych przedsięwzięć literackich i artystycznych, które należy zaliczyć. Najważniejszym z nich było stworzenie pisma „Życie”, organu ruchu Młodej Polski. Ta dziesięciomiesięczna epopeja była kamieniem milowym w historii polskiej literatury.

Gombrowicz rozciągał granice tradycyjnego języka i literatury i do dziś jest czczony jako jeden z wielkich. Był także znakomitym rysownikiem i grawerem. Napisał wiele klasycznych dzieł, w tym Ślub, satyryczne studium polskiego społeczeństwa na początku XX wieku.

Największe wrażenie w twórczości Gombrowicza robi jej antynacjonalizm. Mimo przekonania, że „obserwator i obserwowany” to podstawowa jednostka społeczna, był sceptyczny wobec polskiego nacjonalizmu. W jego twórczości widać też pogardę dla starej arystokracji. Był działaczem społecznym i uważał, że największym zagrożeniem dla Polski jest Rosja. Mimo swoich poglądów został pojmany przez Niemców i zmuszony do ucieczki z ojczyzny.

W następnych latach Rozewicz stał się jedną z najwybitniejszych postaci polskiej awangardy literackiej. Był też jednym z pierwszych, którzy wykorzystali sztukę nowoczesną jako narzędzie ekspresji politycznej.

Quo Vadis by Sienkiewicz

Znane jako polska książka literacka dla miłośników sztuki, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza to epicka powieść osadzona w starożytnym Rzymie za czasów cesarza Nerona. To klasyka, która była wielokrotnie adaptowana na potrzeby filmu. Była jednym z pierwszych światowych bestsellerów XX wieku.

Quo Vadis opowiada historię młodej chrześcijańskiej dziewczyny o imieniu Ligia i rzymskiego oficera Marcusa Viniciusa. Książka bada prześladowania chrześcijan za czasów Nerona, a także porusza tematy miłości, pożądania i moralnej odwagi. Quo Vadis zostało przetłumaczone na ponad 50 języków.

Jest również tematem pięciu filmów. W pierwszym filmie wystąpili Sophia Loren i Robert Taylor. W drugim wystąpił Jerzy Kawalerowicz. Trzecim był film wyprodukowany przez Gabriellino D’Annunzio. Czwartym był film w reżyserii W.S. Kuniczaka. Piąty i najnowszy film to wirtualny Festiwal Filmów Europejskich, który odbędzie się online w dniach 14 i 24 października 2012 roku.

Oprócz filmu, utwory Sienkiewicza zostały przetłumaczone na inne języki. Polski przekład był w ostatnich latach kilkakrotnie retranslacjonowany, a nowe wydania książki ukazują się regularnie.

Ferdydurke Witolda Gombrowicza

Po napisaniu dwóch pierwszych opowiadań książki, Ferdydurke Witolda Gombrowicza dla miłośników sztuki została teraz przetłumaczona na język hiszpański. Choć książka została wydana w Polsce w 1937 roku, nie spotkała się z szerokim przyjęciem w Ameryce Łacińskiej.

Książka wywołała dyskusję zarówno w prawym, jak i lewym skrzydle polskiego środowiska literackiego. Powieść jest satyrą, nowoczesną baśnią i badaniem relacji międzyludzkich. Gombrowicz chce pokazać czytelnikowi coś poza językiem i konwencjami literackimi. Książka jest studium sensu, a przy okazji obnaża złudne wyobrażenia o społecznej harmonii i estetycznej jedności.

Powieść powstała w czasie zbliżającej się inwazji hitlerowskiej na Polskę. Została wydana w czasie podporządkowania, a tytuł książki był metaforą niedojrzałości.

Gombrowicz po wojnie przez 18 lat mieszkał w Argentynie. Zmarł w 1969 roku. Książka stała się ikoną kultury wśród młodych polskich krytyków.

James Hopkin’s Winter Under Water

To, czy zdobędzie nagrodę za najlepszą powieść jest niczyim domysłem, ale z pewnością jest to najlepsza książka, jaką czytałem od dłuższego czasu. W zasadzie nie mogę sobie wyobrazić innej książki, przy której spędziłem tyle czasu w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy. Choćby z tego powodu polecam ją wszystkim w moim otoczeniu, bez względu na okazję. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki i gustujesz w drobniejszych rzeczach w życiu, to jest to książka dla Ciebie. To pokaźne tomisko, ale warto na nie czekać. Jest to również bardzo ładnie wyglądająca książka. Okładka jest błyszcząca, czarna z domieszką srebra. To najlepsza okładka jaką czytałem od dłuższego czasu. Na pewno wrócę po więcej. Już za kilka tygodni wracam do Gdańska. Ci z Was, którzy są w bardziej umiarkowanym klimacie, będą mieli następną najlepszą rzecz. Na szczęście dobrze, że tam mieszkam.

„Faraon” Witolda Szymborskiego

W okresie Imperium Rosyjskiego Polacy byli najbardziej wykształconym narodem w imperium. W kraju tym znajdował się najstarszy uniwersytet w imperium. Był to również najstarszy uniwersytet w Europie. Do szlachty należeli Polacy. W 1815 roku Polska Kongresowa została przejęta przez Rosję. Polacy nadal się kształcili przenosząc się z kraju do kraju.

Na początku lat 90. XIX wieku polski pisarz Prus Gowacki zaczął pisać opowiadania i powieści. Przyjął pseudonim Prus od herbu swojej rodziny. W latach 1884-1895 napisał cztery główne powieści. Napisał również wiele opowiadań o zacofaniu polskiego społeczeństwa, które były publikowane w polskim czasopiśmie literackim. Pisał również o romantycznym zauroczeniu w powieści Lalka. Za swoją powieść otrzymał nagrodę literacką. Jego twórczość została przetłumaczona na język angielski.

Bolesław Prus urodził się w Hrubieszowie, w Polsce. Był płodnym pisarzem, w latach 1884-1895 ukończył cztery główne powieści. W 1966 roku filmowa adaptacja Faraona autorstwa Kawalerowicza była nominowana do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Podobne tematy