Literatura polska Książki dla ludzi biznesu

Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w biznesie, czy doświadczonym profesjonalistą, czytanie dobrej literatury może pomóc Ci w rozwoju umiejętności i poszerzeniu wiedzy. Oto pięć książek, które polscy autorzy napisali dla ludzi biznesu.

Bajki

Poniżej wymieniono kilka ciekawszych książek w oparciu o ich poziom polskości. Ta lista nie ma być wyczerpująca, ale ma dać wgląd w polską psychikę. Najlepsze książki to te, które angażują czytelnika w znaczący sposób. Najlepsze książki pomogą Ci również odkryć Twój osobisty styl i to, co Cię kręci.

Jedną z najbardziej pamiętnych książek na tej liście jest Lalka autorstwa Bolesława Prusa. Nie dziwi fakt, że jedna z najbardziej znanych książek w kraju nosi imię noblisty. Powieść ta ma również zaszczyt być jedną z najbardziej znanych i najczęściej tłumaczonych książek na świecie. Prawdopodobnie najlepszą rzeczą w tej książce jest to, że język jest zaskakująco płynny i czytelny. Należy pamiętać, że język nie zawsze jest taki sam jak język okładki książki. Mimo to, ta książka jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia dla każdego początkującego.

Kolejną zabawną książką na liście jest seria komiksów Henryka Jerzego Chmielewskiego. Seria charakteryzuje się krótkimi zdaniami, wieloma dowcipnymi one-linerami i jednymi z najlepszych grafik komiksowych, jakie można znaleźć gdziekolwiek. Ta książka może nie być najbardziej popularna, ale nie jest złym miejscem do rozpoczęcia.

Miejmy nadzieję, że powyższa lista książek powinna dać ci wgląd w polską literaturę. Dzięki niej poznasz smak tego, co w kraju najlepsze i najwspanialsze. Niezależnie od tego, czy szukasz książki do czytania, czy też wprowadzenia do języka polskiego, te książki powinny znaleźć się na twojej liście lektur obowiązkowych. Możesz znaleźć kilka innych książek na naszej liście poniżej, ale na początek, oto najlepsze książki do przeczytania w Polsce.

Solaris

Solaris to jedno z najbardziej znanych dzieł science fiction, napisane przez polskiego autora Stanisława Lema. Powieść bada ideę, czy ludzie mogą porozumieć się z obcą inteligencją.

Historia skupia się na stacji badawczej na odległej planecie. W skład załogi stacji wchodzi naukowiec Kris Kelvin, psycholog. Załoga cierpi z powodu fizycznych przejawów wypartych wspomnień. Jeden z członków załogi niedawno zmarł.

Solaris oprócz tego, że jest powieścią science-fiction, jest również dziełem przemyślanym i filozoficznym. Zgłębia twarde granice ludzkiego poznania. Książka przygląda się również niebezpieczeństwom komunikacji.

Powieść została wydana w 1961 roku. Została dwukrotnie zaadaptowana na ekran. W 2002 roku Steven Soderbergh wyreżyserował film, w którym wystąpili George Clooney i Natascha McElhone. W przeszłości powieść została zaadaptowana również na potrzeby telewizji.

Powieść została przetłumaczona na kilka języków. Po raz pierwszy została przetłumaczona na język chiński w 2003 roku. Było to prawdopodobnie spowodowane popularnością hollywoodzkiej adaptacji filmowej z 2002 roku.

Powieść dostępna jest również w języku angielskim. Pierwsze angielskie tłumaczenie napisali Joanna Kilmartin i Steve Cox. Powieść została również przetłumaczona na język francuski. Wersja francuska była uboga. Natomiast wersję polską przetłumaczył Bill Johnston, profesor Indiana University.

Powieść dostępna jest w dwóch wersjach: w nowym tłumaczeniu oraz w formie audiobooka. Książka została przetłumaczona na 45 języków.

Książka doczekała się również adaptacji filmowej. Film został wyreżyserowany przez legendarnego radzieckiego reżysera Andrieja Tarkowskiego. Film ma dwie i pół godziny długości. Jest wypełniony scenami, w których nic się nie dzieje.

Inni ludzie

Do najbardziej znanych ze wszystkich polskich autorów należy Ryszard Kapuściński. Jest to pisarz, który doskonale przenosi swój styl z książki na stronę. Jego twórczość została przetłumaczona na wszystkie najważniejsze języki europejskie. Jego ostatnia książka, Niewidzialny teatr dziecięcy, znalazła się na długiej liście do nagrody IBBY.

Ciekawa jest też lista laureatów Nike. Są to autorzy, których twórczość reprezentuje jedne z najważniejszych nurtów w polskiej literaturze.

W obrębie literatury polskiej istnieje wiele gatunków i tematów. Ta lista reprezentuje jednak tylko garstkę z nich. Mimo to jest ona dobrym wskaźnikiem rozwoju literatury krajowej. Lista pokazuje również, że istnieje wielu żyjących autorów, którzy wciąż tworzą.

Na liście znajduje się również kilka książek, ale jedną z nich jest The Rice Burners. Akcja powieści rozgrywa się w Kalifornii podczas wojny w Wietnamie. Powieść ta powstała w 1968 roku, gdy Marek Hłasko mieszkał w USA. Można ją porównać do Grahama Greene’a.

W polskiej literaturze istnieje zupełnie inny świat. Gatunek reportażu w tym kraju zawsze był szczególny. Reporterzy często podróżują po całym świecie, szukając ciekawych tematów. Jest to gatunek, który został nagrodzony licznymi nagrodami i dedykowanymi czasopismami.

Nie dziwi więc, że wielu najbardziej znanych polskich autorów wciąż żyje i ma się dobrze. Nie oznacza to jednak, że ich twórczość została zignorowana. Kilku z tych autorów jest znanych na całym świecie ze swoich osiągnięć. Na przykład Marcin Szczygielski jest płodnym autorem, a jego najnowsza książka ukazała się pod koniec października 2016 roku.

Inną ważną rzeczą, o której należy wspomnieć, jest to, że polska literatura jest bogatym źródłem poezji. Wielu znamienitych poetów otrzymało za swoją twórczość nagrody Nobla.

Czesław Miłosz

W czasach komunizmu w Europie Wschodniej Czesław Miłosz spotykał się z licznymi atakami. Wielokrotnie był na cenzurowanym. Jego twórczość pomogła mu przetrwać.

Miłosz urodził się w Szetejniach na Litwie w 1911 roku. Wychowywał się w Wilnie, gdzie uczęszczał na uniwersytet. Następnie studiował prawo. Później przeniósł się do Warszawy, gdzie podczas II wojny światowej współpracował z polskim ruchem oporu. Później służył w polskiej ambasadzie w Paryżu i Waszyngtonie.

Po II wojnie światowej Miłosz pracował jako sekretarz w polskiej służbie dyplomatycznej. Gdy reżim uległ sowietyzacji, odszedł z placówki. Później uciekł na Zachód.

Miłosz w latach 60. mieszkał w Kalifornii. Wykładał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Pisał eseje, wiersze i powieści. Tłumaczył też Walta Whitmana i kilku poetów chińskich. Redagował Powojennych Poetów Polskich, antologię polskich pisarzy, która wprowadziła Zbigniewa Herberta. Pisał także o kulturze amerykańskiej. Napisał również przegląd polskich listów od ich początków do czasów współczesnych.

Miłosz opublikował kilka tomów swojej poezji w języku angielskim. Napisał też książkę o sztuce tłumaczenia. Otrzymał Międzynarodową Nagrodę Literacką Neustadt. Był także członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. W 1980 roku otrzymał również literacką Nagrodę Nobla. Zmarł 14 sierpnia 2004 roku. Jego prochy spoczywają w kościele rzymskokatolickim na Skałce w Krakowie.

Wiersze Miłosza uważane są za klasykę antystalinizmu. Uważany jest za ważnego polskiego emigranta. Jego twórczość jest również ważna na zajęciach z politologii badających zimną wojnę. Ma duży wkład w badania nad literaturą polską.

Krystyna Dąbrowska

Znana z twórczości poetyckiej Krystyna Dąbrowska jest młodą polską pisarką. Jej wiersze ukazały się w kilku pismach literackich i zostały przetłumaczone na szesnaście języków. Jej debiutancka książka Tideline ukazała się w czerwcu 2013 roku nakładem Zephyr Press.

Książka jest poetyckim odzwierciedleniem podróży i relacji rodzinnych. Porusza także temat Holocaustu i życia codziennego. Powieść jest dwujęzyczna, z oryginałem polskim na jednej stronie i angielskim na drugiej. Została pierwotnie napisana po polsku i przełożona na angielski przez trzech tłumaczy.

Oprócz pisania i tłumaczenia własnej twórczości Dąbrowska jest laureatką dwóch prestiżowych nagród literackich: Nagrody Kościelskich i Nagrody Złotych. Pisze również eseje, które były publikowane w wielu amerykańskich czasopismach literackich i pojawiają się w Los Angeles Review. Jest także tłumaczona na język angielski.

Krystyna Dąbrowska ma za sobą również wielokrotnie nagradzaną karierę dziennikarską. Jest reporterką polskiej gazety „Polityka”, a w 2010 roku otrzymała nagrodę Dziennikarza Roku. Jej prace ukazywały się także w polskiej edycji Le Monde Diplomatique, współpracowała z polską edycją popularnej gazety.

Zygmunt Miłoszewski jest pisarzem i dziennikarzem. W 2005 roku ukazała się jego pierwsza powieść „Domofon”, która doczekała się również adaptacji na ekran. Jego druga powieść skierowana jest do młodszych czytelników, ale jest też autorem bestsellerowej serii kryminalnej. W 2010 roku został uhonorowany nagrodą Dziennikarza Roku. Pracował również jako korespondent wojenny.

Kolejnym literatem z Polski jest Dorota Masłowska, młoda pisarka urodzona w 1983 roku. Jej pierwsza powieść była bestsellerem w Polsce i została sprzedana w USA. Otrzymała również nagrodę rządu polskiego za pracę w promowaniu polskiej kultury.

Podobne tematy