Po co kod kreskowy na legitymacji studenckiej?

Legitymacja studencka ma postać zielonej karty z chipem elektronicznym, na której znajdują się dane uczelni, jak i samego studenta. Posiada także wolne miejsca na odwrocie w formie tzw. “okienek”, w które należy wklejać hologramy przedłużające jej ważność.

Jaką ważność ma legitymacja studencka?

Elektroniczna Legitymacja Studencka i Elektroniczna Legitymacja Doktorancka to plastikowe karty, które skutecznie zastąpiły dobrze znane wersje książeczkowe, do których wbijano pieczątki przedłużające ich ważność. ELS i ELD można otrzymać w dziekanatach uczelni, po złożeniu stosownego wniosku o ich wydanie. Następnie co semestr należy zgłosić się do odpowiedniego wydziału w celu otrzymania naklejki, przedłużające ważność legitymacji. Jest to ważne, gdyż można skorzystać z ulg przysługujących w nie tylko w transporcie publicznym, ale także bibliotekach, parkach rozrywki, basenach i wielu innych miejscach. Legitymacja ELS ma dwanaście okienek, na które należy naklejać hologramy, oznacza to, że dwa razy w roku (31-03-xx oraz 31-10-xx) należy zgłosić się do dziekanatu, po kolejną naklejkę. W przypadku legitymacji ELD znajduje się na niej pięć okienek, ponieważ każdy z hologramów przedłuża jej ważność o jeden rok akademicki (hologramy z datą 30-09-xx). Naklejki legitymacja studencka to zwykle spore zamieszanie przy przedłużającej się sesji, ponieważ każdy chciałby je uzyskać szybko, by móc zachować wszelkie ulgi oraz aby utrzymać status studenta lub doktoranta. W celach kolekcjonerskich, taką naklejkę możesz nabyć na stronie

Jak wygląda naklejka na legitymację studencką?

Hologram zawiera znaki: RP oraz orła, ale także datę ważności, która jest nacinana laserowo. Kolejnym elementem jest 8 cyfr, które zawierają kod uczelni. Istotnym elementem każdej naklejki jest kod, znak wodny, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Hologramy doktoranckie, jak i zwykłe naklejki studenckie można przykleić na legitymację tylko jeden raz. Próba odklejenia powoduje zniszczenie hologramu, tym samym ważność dokumentu traci ważność. Jest to ochrona przed próbą sprzedaży naklejek. Część studentów zastanawia się, w jakim celu na legitymacji znajduje się kod kreskowy. Otóż służy on do weryfikacji użytkownika w bibliotekach. Proces nauczania wymaga czytania przeróżnych publikacji, do których dostęp uzyskuje się po założeniu konta w bibliotece, ale także wymaga to weryfikacji. Dlatego studenci mogą korzystać z zasobów, pod warunkiem że okażą się ważną legitymacją studencką.

Czy naklejki na legitymację można kupić?

W ostatnim czasie zainteresowanie naklejkami na legitymacje rośnie. Pojawiają się fora dla kolekcjonerów, którzy z chęcią kupią takie produkty. Wiele osób zastanawia się nad legalnością takich zakupów. W przypadku chęci kupna naklejek na legitymację można to uczynić, ale tylko i wyłącznie w celach kolekcjonerskich. Oznacza to, że można je kupować, wymieniać się nimi, sprzedawać, czy naklejać na legitymację. Samo posługiwanie się nimi jako autentycznymi natomiast podlega karze pozbawienia wolności do lat 5 bądź też można otrzymać karę finansową. Dlaczego? Taki czyn podlega pod fałszowanie dokumentu. Jeśli ktoś pasjonuje się kolekcjonerstwem, może zbierać hologramy z różnych uczelni, coraz więcej osób może pochwalić się pokaźnymi zbiorami.

Przeczytaj również: Kolekcjonerskie naklejki studenckiePodobne tematy