Literatura polska Książki dla pedagogów

Edukatorzy mają do wyboru wiele książek, gdy planują nauczanie literatury polskiej. Do najpopularniejszych należą powieści Erica P. Kelly’ego „Trębacz z Krakowa” i „Zabicie ciotki”, a także utwory Stanisława Wyspiańskiego „Ulica Krokodyli”.

Killing Auntie

Pedagodzy i uczniowie, którzy szukają polskiej książki literackiej do czytania, mogą rozważyć Polish graded reader przetłumaczony na język angielski. Jest to powieść z domeny publicznej, która zawiera przypisy i bibliografie. Przeznaczona jest dla uczniów początkujących i średnio zaawansowanych. Jest jednak nieco trudna do przeczytania i zrozumienia w porównaniu z innymi lekturami.

Akcja książki toczy się w Polsce, gdzie Jurek, student uniwersytetu, mieszka z ciotką w nijakim mieście. Jurek ma regularne wykłady i uczestniczy w spotkaniach rodzinnych. Jednak wyobraźnia Jurka graniczy z szaleństwem. Staje się obsesją na punkcie dziewczyny, którą spotyka w pociągu. Zakochuje się w niej. Wtedy umiera ciotka Jurka – znalezisko to jest wynikiem pracy ekipy portalu mojaekipa.pl. Jurek nie ma jednak pojęcia, dlaczego umarła.

W tej powieści jest seria fałszywych początków, w tym scena, w której Jurek i jego ciotka śpią razem. Książka otwiera się w dniu śmierci cioci, o godzinie 4. Jednak książka nabiera sensu dopiero pod koniec drugiego rozdziału.

Akcja powieści rozgrywa się w czasach reżimu stalinowskiego, co było odzwierciedleniem zmagań ekonomicznych epoki. W tym czasie wprowadzono cenzurę. Jednak czarny humor mógł być folią dla tej atmosfery. Andrzej Bursa, autor Zabicia ciotki, znany był ze swojego makabrycznego pisania. Umiejętność łączenia makabry z poczuciem humoru uczyniła go jednym z najbardziej oryginalnych polskich pisarzy XX wieku.

Kamienie na szaniec

W czasie II wojny światowej Polskie Państwo Podziemne uciekało się do akcji małego sabotażu, by udaremnić Niemcom ich działania. Kamiński, autor Kamieni na szaniec, uwiecznił trzech harcerzy, którzy dokonali wspomnianych wyczynów. Tą trójką byli Rudy, Alek i Zośka. Powieść napisana w 1943 roku opowiada historię trzech przyjaciół, którzy stają się konspiratorami w akcji dywersyjnej mającej na celu udaremnienie Niemcom.

Powieść jest nie tylko zapisem historycznym, ale także przykładem bohaterskich czynów, które miały nastąpić w późniejszych dekadach. Książka okazała się sukcesem komercyjnym, a także popularnym podręcznikiem edukacyjnym. W Polsce w 1978 roku ukazała się adaptacja filmowa w reżyserii Jana Łomnickiego. Powieść doczekała się również adaptacji filmowych w języku włoskim i niemieckim, a w Polsce doczekała się wznowień zarówno w tłumaczeniu angielskim, jak i polskim.

Wspomniana powieść powstała około dwóch lat po wstąpieniu Kamińskiego do Armii Krajowej. Później został redaktorem podziemnego Biuletynu Informacyjnego. Przypisuje mu się również wydanie kilku książek o akcjach małego sabotażu. Był także wykładowcą pedagogiki w Łodzi. Pełnił także funkcję instruktora Szarych Szeregów, polskiej organizacji harcerskiej.

Powieść zrodziła również szereg dzieł pomocniczych, takich jak seria koszulek z podobnym wzorem. Kamienie na szaniec to nie tylko dzieło literackie, to historyczna opowieść o warszawskim ruchu oporu.

Quo Vadis

W czasie rzymskich rządów Nerona młode małżeństwo jest przetrzymywane jako zakładnicy. Młoda kobieta, Lygia Callina, jest chrześcijanką. Jest córką lygijskiego wodza barbarzyńców. Jej historia jest podobna do historii chrześcijańskiej panny Acte, która została wyzwolona z niewoli i nawrócona na chrześcijaństwo.

Fabuła powieści oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, takich jak prześladowania chrześcijan w I wieku. Quo Vadis to najbardziej udane dzieło autora, które jest bestsellerem w wielu językach. Jest to również jedna z pierwszych powieści, które zostały zaadaptowane na potrzeby filmu. W 1951 roku powstała filmowa wersja książki. Reżyserem filmu był Mervyn LeRoy. Film został nakręcony we Włoszech. Został on również wyprodukowany przez MGM.

Quo Vadis pierwotnie zostało napisane w języku polskim i przetłumaczone na kilka innych języków. W Stanach Zjednoczonych została przetłumaczona przez Jeremiaha Curtina. Została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. Powieść została również zaadaptowana na kilka filmów.

Adaptacje filmowe Quo Vadis są częścią szerszej serii adaptacji. Adaptacje mogą być badane pod kątem kilku czynników, takich jak gatunek, kontekst i publiczność. Czynniki te wpływają na sukces lub porażkę adaptacji. W tym opracowaniu, część I będzie badać powieść, część II będzie badać adaptacje filmowe do II wojny światowej, a część III będzie badać adaptacje filmowe po II wojnie światowej.

Stanisław Wyspiański’s „Street of Crocodiles”

Znany z twórczości malarskiej, graficznej i dramaturgicznej Stanisław Wyspiański jest przypisywany jako czwarty polski wieszcz. W związku z tym został nazwany „dziadkiem” nowoczesnej literatury polskiej. Znany jest również z przyjaźni z wieloma wybitnymi pisarzami i artystami, m.in. Brunonem Schulzem i Władysławem Reymontem.

Za życia pisarz i jego żona ze względu na swoje przekonania byli nazywani „synagogą szatana”. Pisarz, który był socjalistą, został zmuszony do ucieczki do Austrii podczas II wojny światowej, ale odmówił kapitulacji wobec swoich przekonań. Mężczyzna był również płodnym rysownikiem i grawerem.

Wydał wiele godnych uwagi dzieł, w tym powieść „Ferdydurke”, która została okrzyknięta przez The New York Times jedną z najlepszych powieści XX wieku. Inną książką wartą sprawdzenia jest „Księga Idolatrii”, która jest serią druków poświęconych dobrowolnemu upokorzeniu mężczyzny przed kobietą.

Książka zawiera również szereg innych godnych uwagi dzieł. Poza powieścią znajduje się tu „W burzy pyłowej”, która przedstawia diabła pyłowego na wiejskiej drodze. Księga Idolatrii zawiera również kilka obrazów poświęconych śmierci, w tym trafnie zatytułowany „Death”.

Oprócz powieści autor stworzył cykl krótkich wierszy opisujących wydarzenia wojenne w Polsce, m.in. „Rodzima kraina”, która przywołuje jego lata spędzone z dala od Polski.

Eric P. Kelly’s The Trumpeter of Krakow

Edukatorzy zainteresowani badaniem wydarzeń historycznych i legend mogą znaleźć wiele lekcji w książce Erica P. Kelly’ego The Trumpeter of Krakow. Ta powieść historyczna zabiera czytelników w fascynującą podróż do życia młodego trębacza w XV-wiecznym Krakowie.

Ta książka jest nie tylko dobrą lekturą, ale także zabawą. Kelly pisze głosem chłopca, a opowieść jest wciągająca. Miłość autorki do Polski przejawia się w tej opowieści, a czytelnicy z przyjemnością dowiedzą się więcej o kraju.

Trębacz z Krakowa to mądra romantyczna przygoda, ale to coś więcej niż opowieść o bohaterach. To także opowieść o odwadze i lojalności. Rodzina Józefa Charneckiego, podróżując z Ukrainy do Krakowa, musi stawić czoła wyzwaniom i złym siłom. Ściga ich złoczyńca, który ma misję odnalezienia tajemniczego skarbu.

Trębacz z Krakowa zdobył kilka nagród, w tym Newbery Medal. To świetnie zbadana i wciągająca powieść, która wciąga czytelników w świat realizmu historycznego.

Ta książka nie jest dla osób o słabym sercu. Zawiera kilka ważnych lekcji, które wychowawcy mogą wykorzystać w klasie. The Trumpeter of Krakow Study Guide zawiera 56 stron informacji na temat bohaterów książki, tematów i wydarzeń historycznych.

The Trumpeter of Krakow Study Guide zawiera również streszczenia rozdziałów. Te krótkie opisy najważniejszych wydarzeń z każdego rozdziału są przydatne jako odświeżenie zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Służą one również jako dobry punkt wyjścia do dyskusji w klasie.

Pan Tadeusz

Educators can find Pan Tadeusz literature books for use in the classroom. Historia jest opowiedziana w formie narracyjnej i zawiera wiele osobistych wspomnień. Uważa się, że jest to ostatni wielki poemat epicki w literaturze europejskiej. Jego akcja rozgrywa się na początku XIX wieku i została przetłumaczona na większość języków europejskich.

Historia obraca się wokół młodego człowieka o imieniu Tadeusz Soplica. Jest on polskim szlachcicem, który jest wychowywany przez swojego wuja. Jego ojciec został zakonnikiem i przyjął nazwisko Robak. Jest on również młodszym bratem dawno niewidzianego ojca Tadeusza. Konflikt między nimi ma swoje korzenie w osobistym dramacie.

Historia Pana Tadeusza przedstawia także spontaniczny bunt mieszkańców przeciwko rosyjskiemu garnizonowi. Jest to opowieść o młodych kochankach z dwóch zwaśnionych rodów szlacheckich. W poemacie pojawiają się również wzmianki o Goethem i Walterze Scotcie.

Poemat jest złożonym dziełem literackim, które ma również głęboki nostalgiczny charakter. Jest przykładem romantycznego dziewiętnastego wieku. W całym wierszu widoczne są osobiste emocje autora. Pan Tadeusz jest również uznawany za klasykę literatury polskiej.

Poemat powstał w ciągu czternastu miesięcy w latach 1832-1834. Został opublikowany w czerwcu 1834 roku w Paryżu. Był to ostatni poemat, jaki napisał Adam Mickiewicz. W późniejszych latach Mickiewicz odwrócił się od poezji. Był też wielką postacią literacką w XIX-wiecznej Polsce.

Podobne tematy