Literatura polska Książki dla przedsiębiorców

Niezależnie od tego, czy rozpoczynasz nowy biznes, szukasz sposobu na zwiększenie zysków, czy po prostu masz pasję do książek, istnieje wiele polskich książek literackich, które mogą pomóc ci osiągnąć twoje cele. Oto kilka książek, które warto rozważyć.

Ferdydurke Witolda Gombrowicza

W latach poprzedzających wybuch II wojny światowej polski pisarz Witold Gombrowicz napisał swoją pierwszą powieść, Ferdydurke, o młodym człowieku, który zostaje zniewolony przez starego nauczyciela. Książka ta utorowała drogę do późniejszego sukcesu Gombrowicza i stała się jednym z najważniejszych dzieł dwudziestowiecznej literatury europejskiej – cytat ten został zgłębiony przez redakcję strony beautyevents.pl.

Powieść została wydana w Polsce w 1937 roku. Później przetłumaczono ją na francuski, niemiecki i angielski. Mimo uznania, powieść była przez dziesięciolecia zakazana w Polsce, a przez nazistów uznana za skandaliczną. Stała się jednak klasyką polskiej literatury.

Wczesne utwory Gombrowicza często charakteryzuje głębokie poczucie paradoksu. Znany jest ze stosowania narracji pierwszoosobowej i ironicznych neologizmów. W swojej twórczości Gombrowicz porusza takie tematy jak współzależność istot ludzkich, role klasowe w polskim społeczeństwie, problemy młodzieży. Jego opowiadania są często groteskowe, humorystyczne i erotyczne. Mimo satyry, Gombrowicz uważany jest również za mizogina.

Gombrowicz studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczął pisać w 1933 roku. W tym samym roku opublikował swój pierwszy zbiór opowiadań, Pamiętniki z czasu niedojrzałości. Jednak swoją pierwszą powieść, Ferdydurke, opublikował dopiero w 1937 roku. Mieszkał wówczas w Buenos Aires. Był również poetą, dramaturgiem i eseistą. W latach 50. i 60. jego książki były szeroko czytane w Polsce.

Gombrowicz dostosowywał się do swoich czytelników, a w druku reagował na ich opinie. Na początku lat 50. publikował dziennik w paryskiej „Kulturze”.

Dziennik liczył ponad 700 stron. Dał Gombrowiczowi błyskawiczną tożsamość. Przyjął też publicystykę z dowcipem, który często wymykał się gatunkowi.

Złote żniwa Jan Tomasz Gross

Podczas drugiej wojny światowej Polska była najmniej antysemickim krajem w Europie. Ale jak odkrywa historyk Jan Tomasz Gross w swojej książce Sąsiedzi, Polska nie była odporna na nazistowską inwazję.

Gross, który jest profesorem na Uniwersytecie Princeton, napisał książkę o masakrze 1600 polskich Żydów w Jedwabnem, mieście w zachodniej Polsce, w 1941 roku. Mord miał miejsce dwa tygodnie po tym, jak Jedwabne przeszło spod władzy sowieckiej pod kontrolę niemiecką. Wśród sprawców byli Polacy z miasteczka i okolicznych wsi. Żydzi byli przez kilka godzin maltretowani fizycznie, a następnie zostali wepchnięci do stodoły, gdzie zostali spaleni żywcem.

Złote żniwa to książka kontrowersyjna. Część polskich historyków dopatrzyła się w niej nieścisłości, a niektóre konserwatywne media katolickie zarzuciły Grossowi publikację jawnego kłamstwa. Książka została również zakwestionowana przez wielu polskich historyków, którzy twierdzą, że Polska nie była współwinna nazistowskiej machinie wojennej.

Książka stała się jednak katalizatorem narodowej debaty historycznej. Niektórzy krytycy kwestionowali lojalność Grossa wobec kraju i jego akademickie pochodzenie. Inni skierowali uwagę na autora, a nie na książkę.

Złote żniwa zostały wydane po raz pierwszy w języku polskim przez wydawnictwo Znak w marcu 2011 roku. Książka już wywołała w Polsce wiele kontrowersji. Część konserwatywnych mediów katolickich zarzuciła Grossowi okazywanie „nienawiści” wobec najczęściej praktykowanej w Polsce wiary.

Gross opublikował kilka książek o Polsce. Jest współzałożycielem emigracyjnego pisma politycznego Anex i wieloletnim współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników – KOR. Opublikował również dokumenty z archiwum Hoover Institution oraz zeznania Andersa, polskiego generała i polityka, który później pełnił funkcję polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie.

Flights by Wojciech Tokarczuk

OLGA TOKARCZUK, polska pisarka, zdobyła Man Booker International Prize za powieść Flights. Nagroda jest częścią Man Booker Prize for Fiction, która wyróżnia najlepsze książki z całego świata. Nagroda honoruje również najlepszy przekład zagranicznego dzieła.

Olga Tokarczuk to pisarka niezwykła. Jest jedną z najbardziej płodnych i zasłużonych przedstawicielek współczesnej literatury w Polsce. Wielokrotnie nagradzana w Polsce, Niemczech i Szwecji. Jej pisarstwo łączy eseistyczne refleksje z fikcyjnymi opowieściami. W książce pobrzmiewają echa Milana Kundery i WG Sebalda.

W powieści Tokarczuk eksploruje ideę wędrowca. Jej bohaterowie badają stosunek człowieka do świata zewnętrznego i wewnętrznego. Badają złożoność ludzkiej egzystencji i odrzucają kartezjański podział na ciało i duszę. Bohaterowie analizują również wpływ rewolucji przemysłowej na ich życie.

„Loty” zostały wydane po raz pierwszy w Polsce w 2007 roku, a na język angielski przełożyła je Jennifer Croft. Croft jest byłą powieściopisarką, ma doświadczenie w tłumaczeniu literatury polskiej i hiszpańskiej. Jest stypendystką MacDowell i Tin House. Jest także laureatką polskiej nagrody rządowej za przekład.

W Lotach bohaterką kieruje chorobliwe pragnienie zachowania ludzkiego ciała. Jej historia przypomina „Kolej podziemną” WG Sebalda, która również eksploruje koncepcję wędrowca. Ta książka to eksperymentalna powieść, która nie jest trudna w odbiorze, ale jest pełna stylistycznych zwrotów akcji. Często czytelnicy muszą łączyć kropki, aby nadać sens narracji.

Struktura książki odzwierciedla sposób, w jaki ludzki umysł przeskakuje od myśli do myśli. Czyta się ją również jak wzór do rozbioru.

Zniewolony umysł Czesława Miłosza

W latach czterdziestych Czesław Miłosz żył w Polsce pod rządami nazistowskiego „Generalnego Gubernatorstwa”, a swoją słynną książkę Zniewolony umysł napisał na emigracji w Paryżu. Jego wspomnienia nie są zwykłym pamiętnikiem, ale polityczną przypowieścią, która przedstawia winiety pisarzy i intelektualistów uwikłanych w opresję.

W swojej przedmowie Miłosz wyjaśnia, że francuscy intelektualiści zwrócili się do Związku Radzieckiego jako do modelu powojennego społeczeństwa. Stwierdza również, że francuscy intelektualiści żywili gorzką urazę do Stanów Zjednoczonych za ich wyzwolenie. The Captive Mind opisuje intelektualistów, którzy współpracowali z reżimem sowieckim i pokazuje, że dali się zwieść wewnętrznej tęsknocie za harmonią.

Czesław Miłosz urodził się w 1911 roku na Litwie, pierwszą część życia spędził w Polsce. W latach 30. jego rodzina przeniosła się do Francji, ale on sam później wrócił do Polski. Służył jako dyplomata komunistycznej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w Paryżu. W 1970 roku został obywatelem amerykańskim. Napisał kilka tomików poezji, a także autobiografię Rodzinna Europa (1959). Znany jest z klasycznego stylu poezji, a jego utwory były tłumaczone na język angielski. W 1980 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

Miłosz jest poetą, eseistą i powieściopisarzem. Jest jednym z pierwszych pionierów formy eseistycznej. W jego poezji zwraca uwagę klasyczny styl i osnuty wokół odniesień do kultury polsko-litewskiej. Jego poezja zyskała na Zachodzie penumbrę hermetyczności.

Pamiętnik Miłosza to wciągająca lektura. To wnikliwe spojrzenie na intelektualistów w Europie Wschodniej podczas II wojny światowej. Jest to również krytyka komunistycznej wiary. Zgłębia gimnastykę umysłową, jaką muszą podjąć intelektualiści, by zwrócić się przeciwko swoim rodakom. Jego książka została nazwana „interpretacją najwyższego stopnia”.

Lalka Bolesława Prusa

Wśród wielu książek literatury polskiej Lalka Bolesława Prusa jest jedną z najlepszych. Fabuła książki pełna jest źle ulokowanych uczuć i straconych złudzeń. Jednak zdolność autora do tworzenia wspaniałych postaci jest wybitna.

„Lalka” to opowieść o miłości między odnoszącym sukcesy biznesmenem w średnim wieku a arystokratyczną młodą kobietą. Zauroczenie mężczyzny wymyka się spod kontroli. Kobieta wzgardziła w przeszłości wieloma chętnymi swatami. Z wiekiem jej atrakcyjność rynkowa zaczyna słabnąć.

Akcja powieści toczy się w Warszawie pod koniec XIX wieku. Pokazuje starcia między społeczeństwem a jednostką. Powieść bada również wpływ imperializmu, antysemityzmu i nacjonalizmu.

Powieść podzielona jest na dwie części. W pierwszej części narratorem jest trzecioosobowy bohater wszechwiedzący. Druga część jest opowiadana przez pierwszoosobową żonę narratora, Ignacego Rzeckiego.

Prus bada w Lalce konflikty społeczne w Europie i w Polsce. Analizuje również nacjonalizm Polski. Pokazuje, że niektóre jej patriotyczne działania są daremne. Powieść bada również starcia między etnicznymi Polakami a Żydami.

Powieść Prusa jest dobrze napisana, z jasnym i eleganckim językiem. Zawiera również elementy komediowe i science fiction. Powieść została przetłumaczona na 28 języków. Została zaadaptowana jako serial telewizyjny i film. Niektórzy uważają książkę za najlepszą polską książkę literacką wszech czasów.

Prus był członkiem ruchu pozytywistycznego, głosił ciężką pracę i pragmatyzm. Jego powieści były publikowane seryjnie. Napisał też wiele opowiadań i utworów humorystycznych.

Lalka Bolesława Prusa została przetłumaczona na 28 języków. Była serializowana w latach 1887-1889.

Podobne tematy