Najlepsze książki o literaturze polskiej dla studentów

Niezależnie od tego, czy jesteś studentem literatury polskiej, czy nie, być może zastanawiasz się, jakie książki przeczytać. Poniżej znajdziesz listę książek, które badają granice czuwania i snu, formacyjne momenty życia oraz krytykę polskiego społeczeństwa.

Książki Tokarczuk badają granice między jawą a snem

Czy pisze o czarach, czy o psychoanalizie, Olga Tokarczuk bada granice między jawą a snem. Utwory autorki łączą obrazy. Łączy je również jej głos. Głos ten, sugestywny i świetlisty, wywołuje bezstronną kontemplację.

Najnowszą powieść Olgi Tokarczuk, Drive Your Plow over the Bones of the Dead, tłumaczy Antonia Lloyd-Jones. Książka ukaże się w sierpniu nakładem Riverhead Books. Jest to mierzony esej, który działa również jako ostry manifest. To zarówno wezwanie do broni, jak i wunderkammer ludzkich i zwierzęcych zmagań.

Prowadź swój pług przez kości umarłych to najnowsze dzieło Olgi Tokarczuk, polskiej autorki, która po raz pierwszy pojawiła się na naszych łamach w 2005 roku – dane te zostały zgromadzone przez specjalistów serwisu . Była wielokrotną pretendentką do literackiej Nagrody Nobla. W swojej karierze publikowała powieści o marzeniach, bajki o zwierzętach, powieści o prawach zwierząt. Jej książki często określane są jako ekofeministyczne dystopie, choć trafiły do współczesnych czytelników.

Twórczość Olgi Tokarczuk to połączenie antropologii, poezji i myśli twórczej. Bada intymne relacje między sobą a innymi, a także to, jak z perspektywy antropologicznej można postrzegać światy kulturowe. Znana jest również z pisania o zwierzętach o dziwnych zachowaniach.

Książki Miłosza utrwalają formujące momenty jego życia

Mimo wczesnej sławy jako poeta antynazistowski, Czesław Miłosz nie jest uważany za wielkiego poetę. A przecież miał długą i płodną karierę, obejmującą całe dziesięciolecia i utrwalającą formacyjne momenty jego życia. Jego Collected Poems, 1931-1987, w tłumaczeniu Roberta Hassa, zostało opublikowane po angielsku w 1988 roku.

Następnie, w 1953 roku, napisał książkę non-fiction The Captive Mind. Przyniosła mu ona sławę na Zachodzie. Otrzymał też w 1980 roku literacką Nagrodę Nobla. Książka ta jest uważana za klasykę w badaniach nad totalitaryzmem.

W Zniewolonym umyśle Miłosz analizuje okropności totalitaryzmu i to, jak usidla on umysł dwudziestego wieku. Opisuje podmiot jako umysł podatny na uwiedzenie przez doktryny społeczno-polityczne. Przekonuje też, że komuniści w wielu sprawach mają rację.

Podczas niemieckiej okupacji Warszawy w czasie II wojny światowej Miłosz pisał wiersze o wojennej Warszawie. Wydał też swój pierwszy tomik wierszy w wieku 21 lat. Następnie napisał powieść Dolina Issy, która była inspirowana jego dzieciństwem.

Miłosz opublikował również artykuły naukowe w języku angielskim na temat Fiodora Dostojewskiego. Oprócz poezji tłumaczył na język polski Szekspira. W okresie powojennym pełnił funkcję attache kulturalnego rządu polskiego. W 1981 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Otrzymał również profesurę Charlesa Eliota Nortona na Uniwersytecie Harvarda na lata 1981-82.

Tokarczuk krytyka społeczeństwa polskiego

W trakcie swojej kariery pisarskiej polska autorka Anna Tokarczuk wykorzystała nielinearną narrację do zbadania kwestii budzących silne opinie. Jej książki opowiadają o czasach i miejscach, które są odległe od naszych własnych. Ma unikalne podejście do pisania, które honoruje pracę kobiet w tym czasie i miejscu. Wydała również dwie powieści przetłumaczone na język angielski.

Karierę literacką rozpoczęła jako psycholog kliniczny. Jej pierwsza powieść była filozoficzną przypowieścią osadzoną w XVII-wiecznej Francji. Jej druga powieść była historią psychika w 1920 roku we Wrocławiu. Trzecia powieść, „Loty”, osadzona była w czasach współczesnych. Została nagrodzona Man Booker International Prize w 2018 roku.

Na podstawie „Lotów” powstał również film „Spory”, który wyreżyserowała Agnieszka Holland. Powieść ta jest doskonałym wstępem dla czytelników, którzy dopiero poznają twórczość Tokarczuk. Przedstawia dziesiątki iteracji ludzkiej skłonności do przemieszczania się.

„Loty” to także jeden z bardziej niekonwencjonalnych utworów Tokarczuk. Oprócz tego, że jest zagadką morderstwa, dotyczy również praw zwierząt. Jest to powieść hybrydowa.

Quo Vadis Sienkiewicza

Do najlepszych książek literatury polskiej należą W pustyni i w puszczy oraz Quo Vadis Henryka Sienkiewicza. Powieści te to trylogia, która opisuje kulturę i styl życia w Polsce pod koniec XIX wieku. Jest to jedna z najpopularniejszych powieści XX wieku. Powieści te dotyczą zapewne chrześcijaństwa, ale są też oparte na prawdziwych wydarzeniach.

W pustyni I w puszczy tłumaczy się na „W pustyni i w puszczy”. Jest to jedna z jedynych książek, które Sienkiewicz napisał dla młodych dorosłych. Powieść została wydana w 1912 roku i spotkała się z dużym uznaniem.

Quo Vadis, napisana przez Henryka Sienkiewicza, jest alegorią prześladowania chrześcijan za panowania Nerona. Głównym bohaterem jest Marek Winicjusz, młody rzymski patrycjusz, który zakochuje się w Ligii Callinie, chrześcijańskiej pannie z ligijskiego rodu. Ich związek komplikuje jej pobożne chrześcijaństwo.

Wpływ powieści można dostrzec w wielu wersjach pozaliterackich. Została zaadaptowana na potrzeby ekranu, telewizji i teatru. Powieść została również przerobiona dla dzieci.

„Ulica Krokodyli” Stanisława Wyspiańskiego

Podczas ostatnich londyńskich targów książki, gatunek literatury polskiej w języku angielskim uległ znacznemu ożywieniu dzięki publikacji kilku dzieł wybitnych polskich autorów. Na przykład powieść „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk zdobyła Nagrodę Nike, która jest najwyższym wyróżnieniem dla polskiego autora.

Tokarczuk jest autorką znaną w Polsce, gdzie cieszy się kultem. Jej powieści, eseje i wiersze tłumaczył czeski pisarz Petr Vidlak. Przełożył on kilkanaście książek Olgi Tokarczuk, a także utwory innych polskich autorów.

Inną popularną polską pisarką jest Anna Tokarczuk, młoda powieściopisarka mieszkająca we Wrocławiu. Jest ona jedną z niewielu sygnalnych europejskich powieściopisarek ostatniego dwudziestopięciolecia. Wydała kilka książek, w tym książkę dla dzieci i krótką beletrystykę. Obecnie Anna realizuje swoją drugą powieść, która nie została jeszcze przetłumaczona na język angielski.

The Books of Jacob to fascynujące dzieło fikcyjne oparte na życiu Jacoba Franka, XVIII-wiecznego przywódcy kultu, który poprowadził swoich zwolenników w buncie przeciwko rabinatowi. Powieść wykorzystuje połączenie szczegółów historycznych i fikcyjnej narracji, aby przedstawić życie Jakuba Franka. Powieść wywołała pewne dyskusje.

Osłona przed płomieniem Hanna Krall Marek Edelman

Wśród wielu wybitnych polskich książek napisanych w XX wieku dwie są szczególnie warte uwagi. Są to Osłona przez płomień Hanny Krall i Lalka Marka Edelmana.

Lalka to powieść o codziennym życiu obywateli polskich w dobie zaborów. Występuje w niej bohater o imieniu Józio, niewolnik formy, który nie chce opuścić swojego kraju. Mieszka on w mieszkaniu z czterema rządowymi kozakami. Struktura powieści oparta jest na rytmie rytualno-liturgicznym. Najważniejszym osiągnięciem powieści jest umiejętność zawładnięcia wyobraźnią.

Wspomniana powieść ma również dobrze skonstruowaną fabułę. Jest to powieść swoich czasów, a jej najistotniejszym osiągnięciem jest umiejętność przedstawienia zawiłości polskiego społeczeństwa.

Książka spotkała się z mieszanym przyjęciem. The Sunday Times stwierdził, że jest to „dziwna, niepokojąca powieść”, natomiast Publishers Weekly umieścił ją wśród najlepszych książek beletrystycznych roku. Trudno odmówić nowości powieści, która opowiada o rozbiorach Polski. Ale powieść jest pełna niewykorzystanych szans.

Conrad’s Heart of Darkness

Często nazywane najlepszą krótką powieścią w języku angielskim, Heart of Darkness Josepha Conrada jest ważnym dziełem literackim, które nadal jest studiowane w szkołach średnich i na uniwersytetach. Jego tematyka dotycząca porządku i nieładu, moralności i wyobcowania we wrogim środowisku była interpretowana na wiele sposobów. Książka jest uważana za prekursora nowoczesnych technik literackich.

Joseph Conrad był urodzonym w Polsce Brytyjczykiem, który podróżował do Indii i Azji. Później został naturalizowanym obywatelem brytyjskim i wstąpił do brytyjskiej marynarki handlowej. Przez dziesięć lat służył jako kapitan. Następnie popłynął do Indii Zachodnich i Australii.

Jądro ciemności Josepha Conrada zostało po raz pierwszy opublikowane jako trzyczęściowy serial w Blackwood’s Magazine w 1899 roku. Książka została później wydana w osobnym tomie w 1902 roku.

Powieść opowiada o podróży przez Kongo Belgijskie. Pod koniec XIX wieku Europa i Ameryka podjęły próbę założenia kolonii w regionie Konga. Kolonia ta nosiła nazwę Wolne Państwo Kongo.

Powieść Conrada bada niejednoznaczną naturę zła. Historia przedstawia niewiedzę społeczeństwa europejskiego na temat życia kolonialnego. Powieść podkreśla również okropności europejskiego kolonializmu w Afryce. Przez całą historię czytelnik jest wprowadzany do narratora, który jest niewiarygodny.

Zabicie ciotki Janina

Do najlepszych polskich książek literackich XX wieku należy Zabicie ciotki Janiny Tokarczuk. Powieść została zainspirowana życiem autorki i jest oparta na prawdziwej historii. Historia jest thrillerem kryminalnym z twistem: rozgrywa się po II wojnie światowej.

Akcja powieści rozgrywa się w odległej polskiej wsi. Opowiada ją Janina, która jest emerytowaną inżynierką. Interesuje się astrologią i jest znawczynią poezji Williama Blake’a. Wierzy, że zwierzęta planują zemstę.

Akcja powieści toczy się w małym miasteczku w Polsce, gdzie większość domów letniskowych została opróżniona. Śledzi ona próby Janiny, by dowiedzieć się, kto zamordował jej sąsiada, Wielką Stopę. Opowieść jest pełna dowcipu i satyry. Narrator jest trochę zagadką, a książka jest bardzo zabawna.

Kolejną powieścią napisaną przez pisarkę jest Wojna polsko-ruska Doroty Masłowskiej. Powieść napisana jest w stylu strumienia świadomości, a autorka bawi się formą i formalizmem. Dotyczy absurdalnych polskich realiów społeczno-politycznych.

Podobne tematy